Dzień Żołnierzy Wyklętych. Już po raz piaty w kraju, a w Niecieczy też kolejny raz obchodzony był uroczyście. Przypomniano zasługi, działalność i sylwetkę Juliana Prażucha ps. „Świt” z Niecieczy, oddanego sprawie ojczystej. (Dużo informacji o nim podaje Maria Żychowska na stronie www.tarnowiny.info/zychowsk.htm)
Z tej okazji tamtejszy teatr amatorski pod kierownictwem Pani Marii Witkowskiej zaprezentował publiczności sztukę Jerzego Brauna pod tytułem „Europa”. Autor urodzony w Dąbrowie Tarnowskiej, pisarz, działacz społeczny i polityczny. Był więziony za działalność niepodległościową przez władze stalinowskie. Przesiedział w więzieniu od grudnia 1948 roku do października 1956 roku.
Pierwsza scena przedstawienia napisana przez realizatorkę pokazuje nam autora w więziennej celi. Odpowiada nam na pytanie czym jest wolność, jaka była za nią w tamtym ustroju cena. A treść właściwej sztuki też daje do myślenia, mimo iż była pisana z perspektywy lat trzydziestych i autorowi marzyła się idea europejskiego unionizmu. Teraz, gdy do wspólnoty już należymy, widać że poszczególne kraje mają różną optykę na zagrożenia ze wschodu, politykę energetyczną i jeszcze kilka innych kwestii. Idee sobie, a interesy sobie. Myślę, że autor, gdyby żył, miałby wiele zastrzeżeń do takiej Unii. Ale dobrze, że jest. Trzeba ją reformować i ulepszać.
Sama sztuka zagrana była bardzo dobrze. Podobała mi się epizodyczna rola Pana Jana Wójcika. Talentem scenicznym zabłysła również Pani Katarzyna Miękina.
Dołożona końcowa scena przypominająca grzechy chłopskiej rabacji, choć może nie współgra z głównym tematem utworu, w wykonaniu Pana Jana Sanka, porusza. Mówi nam dobitnie prawdę o nas samych. Gratuluję zespołowi. Warto było przyjść. Z obejrzanych przeze mnie przedstawień teatru z Niecieczy, to było moim zdaniem najlepsze. Bardzo dobry zamysł kompozycyjny. Podziękowania i gratulacje dla Pani Marii Witkowskiej za chwile refleksji i wzruszeń.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz